Start arrow Użyteczne informacje arrow Poruszamy się po Budapeszcie - samochód
Poruszamy się po Budapeszcie - samochód
O ile przyjazd do Budapesztu samochodem jest bardzo wygodną i, przy większej ilości osób, stosunkowo tanią formą podróży, o tyle sama jazda po mieście bardzo szybko okazuje się być koszmarem, nawet dla zaprawionych w bojach kierowców.

Po pierwsze: Budapeszt jest miastem bardzo dużym, znacznie większym i rozleglejszym, niż nawet sama Warszawa. Większość zabytków i interesujących turystycznie miejsc znajduje się w jego centrum, gdzie dominuje układ ulic z XVIII-XIX wieku, kiedy dominował ruch pieszy, a nie kołowy. Oznacza to ogromną ciasnotę, a bardzo dużo uliczek w środku miasta ma szerokość jednego pasa. Ta ciasnota wymusza nierzadko jednokierunkową organizację ruchu, co powoduje ogromne kłopoty i zazwyczaj zmusza do zmiany zaplanowanej trasy przejazdu, burząc nieobytemu z Budapesztem kierowcy cały plan podróży.

Po drugie: wielkomiejska zabudowa i ciasnota w centrum miasta sprawiły, że panuje w nim okropny ścisk, a znalezienie wolnego miejsca do parkowania graniczy z cudem. Co więcej: całe centrum i pobliża najważniejszych zabytków objęto strefą płatnego parkowania, ustanawiając stosunkowo wysokie opłaty. Zamiast je uiszczać, tracić czas i nerwy na dojazd a następnie znalezienie odpowiedniego miejsca na zostawienie samochodu, lepiej skorzystać z wzorowo zorganizowanej komunikacji miejskiej.

I trzecia rzecz: Budapeszt jest piękny, ale nie jest wolny od korków. Wjazd do centrum, przejazd przez nie i wyjazd z niego w godzinach szczytu jest mocno utrudniony. Jest to spowodowane stosunkowo niewielką przepustowością budapeszteńskich mostów, z których większość usytuowanych jest w samym środku miasta. Kierowcy siłą rzeczy są więc zmuszeni wybierać trasę przez centrum, skutecznie blokując pojazdami większość arterii. Przejazd na most Wolności lub Małgorzaty może być prawdziwym koszmarem, a w kolejce aut czekających na wjazd na most spędzić można nawet godzinę... Metro i tramwaje są znacznie szybsze.

Bywają jednak sytuacje, kiedy musimy skorzystać z samochodu. Nie panikujmy wtedy, tylko dokładnie obejrzyjmy szczegółową mapę miasta, gdzie naniesione będą kierunki ruchu kołowego, aby zawczasu rozplanować podróż z uwzględnieniem ewentualnych trudności. W czasie jazdy trzeba pamiętać o nieco innej organizacji ruchu w Budapeszcie: jeśli jezdnia składa się z kilku pasów ruchu, a zbliżamy się do skrzyżowania, każdy pas ruchu może być przeznaczony dla jadących w inną stronę (to wyraźnie określą znaki). I każdy z tych pasów może mieć dla siebie ustanowione oddzielne światła! Pod semaforami umieszczone są znaki nakazu z odpowiednią strzałką i po tym wiadomo, którzy jadący w którym kierunku jakie mają światło. Wymaga to, przynajmniej na początku, kierowania z dużą uwagą i skupieniem, ponieważ nie zawsze skrajne pasy będą umożliwiać dalszą jazdę na wprost.

Centrum miasta to strefa płatnego parkowania. Opłaty wnosi się w parkomatach, gdzie płacić można monetami lub za pomocą specjalnej karty parkingowej. Automat nie przyjmuje jednorazowo więcej niż 25 monet, dlatego trzeba uważać przy wrzucaniu małych nominałów. Zielony przycisk akceptuje operację, czerwony ją kasuje. Decydując się na parkowanie bez wniesienia opłaty ryzykujemy odholowanie pojazdu i wysoki mandat.

W terenie zabudowanym na Węgrzech obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Węgierscy kierowcy lubią jeździć szybciej, ale zazwyczaj natężenie ruchu w centrum miasta mocno ogranicza ich ambicje. Oczywiście kierowca i pasażerowie powinni podróżować w zapiętych pasach, a przy wyjeździe z miasta każdy pojazd ma obowiązek jeździć z włączonymi światłami przez całą dobę. I bardzo ważna uwaga: węgierskie prawo o ruchu drogowym nie zezwala na prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu, a stwierdzenie choćby minimalnej jego zawartości we krwi skutkuje natychmiastowym odebraniem prawa jazdy. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi to 0,00 promila!!!


Pomoc drogowa: tel. 088


Adresy parkingów wielopoziomowych:
V. Szervita tér 8.
V. Aranykéz utca 4-6.
VII. Nyár utca 20.
VII. Osvát utca 5.
VIII. róg Üllői út i Baross utca
VIII. Futó utca 52. 

Do Budapesztu można dolecieć samolotem albo dojechać pociągiem i dopiero na miejscu skorzystać z wielu dostępnych wypożyczalni.
Ciekawą ofertę wypożyczalni aut ma serwis travel4you.pl czy Avis .


Tagi: samochodem po Budapeszcie, auto, Budapeszt, wypożyczenie auta
 
Sprawdzone hotele w Budapeszcie tylko na Budapeszt.pl