Start arrow Użyteczne informacje arrow Poruszamy się rowerem po stolicy Węgier
Poruszamy się rowerem po stolicy Węgier
Opinie dotyczące komfortu zwiedzanie Budapesztu na rowerze są mocno podzielone. Jedni głoszą, że to miasto absolutnie nie nadaje się do uprawiania tego rodzaju turystki, jest rowerzystom wyjątkowo nieprzyjazne i kto żyw powinien wystrzegać się jazdy po nim; drudzy z kolei podkreślają fakt wytyczenia w ciągu ostatnich kilku lat blisko 140 km nowych ścieżek rowerowych, po których poruszać można się bez strachu o własne życie i które umożliwiają jego przemierzenie od jednego krańca po drugi.

Na pewno trudno będzie poruszać się rowerem po ścisłym centrum miasta, gdzie wąskie uliczki wiecznie zakorkowane są przez samochody, a po chodnikach sunie prawdziwy tłum wiecznie spieszących się gdzieś osób. W centrum nie spotkamy też udogodnień dla rowerzystów w postaci wytyczonych ścieżek lub stojaków na rowery. Wielokrotnie jednak widziałam austriackich i węgierskich cyklistów, którzy odpoczywali na placu Vorosmarty czy przy Pomniku Tysiąclecia na Placu Bohaterów, co jednoznacznie świadczy o tym, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Wszystkich informacji niezbędnych na temat poruszania się rowerem po Budapeszcie udzieli nam Węgierskie Stowarzyszenie Wycieczek Rowerowych:

MKTSZ
Bajcsy-Zsilinsky utca 31
tel: (+36 1) 332 71 77

W jego siedzibie będziemy też mieli okazję zakupić dokładne mapy rowerowe węgierskiej stolicy i całego kraju oraz zapoznać się ze szczegółami najchętniej wybieranych przez rowerzystów tras zwiedzania tego pięknego kraju. Stowarzyszenie dysponuje aktualnymi danymi na temat wypożyczalni rowerów i rowerowych punktów serwisowych.

Węgierskie przepisy dopuszczają podróżowanie z rowerem w specjalnie oznaczonych wagonach kolejowych oraz kolejki podmiejskiej HÉV, natomiast nie wolno przewozić rowerów metrem, autobusami i tramwajami. Rowerzyści nie mogą poruszać się po autostradach i drogach głównych krajowych, natomiast w Budapeszcie mają zakaz przejazdu tunelem pod Wzgórzem Zamkowym oraz przez Most Łańcuchowy. Ponadto w stolicy obowiązują ograniczenia prędkości: przy poruszaniu się po chodniku zajmowanym przez pieszych i bez wytyczonej ścieżki rowerowej nie wolno poruszać się szybciej niż 10 km/h, zaś na pozostałych drogach - szybciej niż 40 km/h.

Adresy wypożyczalni rowerów:

Yellow Zebra Bikes
Budapeszt V, Sütő u.2
Tel. (+36 1) 266 87 77

BudapestBike
Budapeszt, Wesselényi u.18
Tel. (+36 30) 944 55 33

VELO-TOURING
1118 Budapest, Elopatak u. 1.
Tel. (+36 1) 319 05 71

Wypożyczalnia w hotelu Charles***
1016 Budapeszt, Hegyalja út 23
Tel. (+36 1) 212 91 69

W przypadku wypożyczenia roweru na dłużej niż 3 dni, wiele centrów rowerowych przyznaje niewielkie zniżki. Rowery przekazywane są z całym sprawnym niezbędnym wyposażeniem, a w niektórych miejscach wypożyczający otrzymuje również kask i ochraniacze. Z wypożyczenie roweru zazwyczaj pobierana jest kaucja.  

Tagi: rower w Budapeszcie, rowerem po Budapeszcie
 
Sprawdzone hotele w Budapeszcie tylko na Budapeszt.pl