Start arrow Użyteczne informacje arrow Gdzie szukać pomocy?
Gdzie szukać pomocy?
Gdzie szukać pomocy w pilnej potrzebie? Poniżej prezentujemy wybrane telefony kontaktowe.

Telefony alarmowe w nagłej potrzebie:
Pogotowie tel. 104 (mentők)
Straż pożarna tel. 105 (tüzoltók)
Policja tel. 107 (rendőrség)

Przestępstwa pospolite należy zgłaszać, podobnie jak w Polsce, na komisariacie policji. W okresie letnim przy Wydziale Skarg Komendy Głównej Policji tworzona jest specjalna sekcja przeznaczona wyłącznie do pomocy turystom, złożona z funkcjonariuszy doskonale władających językami obcymi i zapewniająca możliwość zamówienia tłumacza. Sekcja ta czynna jest przez całą dobę. W czasie wzmożonego natężenia ruchu turystycznego na mieście zwiększona jest liczba patroli, w których skład wchodzą policjanci znający co najmniej jeden język obcy lub nadzorujący ulice w towarzystwie tłumaczy. W nagłej potrzebie o pomoc możemy się zwrócić bezpośrednio do nich.

Komisariat Główny Policji
Budapeszt VI,
Andrássy út 12
tel. (+36 1) 318 08 00

Wydział Skarg Komendy Głównej Policji
Budapeszt V,
Deák Ferenc u. 16-18

Jeśli padniemy ofiara poważniejszego przestępstwa lub sami znajdziemy się w roli oskarżonego, pomocy należy szukać w polskiej placówce dyplomatycznej. Proszę pamiętać, że jeśli zostaniemy aresztowani, przysługuje nam prawo do bycia przesłuchanym w towarzystwie tłumacza. W takim wypadku warto też prosić o pomoc polskiego konsula, który powinien przybyć na miejsce i udzielić wskazówek odnośnie dalszego postępowania.

Ambasada RP w Budapeszcie
Városligeti Fasor 16,
1068 Budapeszt
tel. centrala (+36 1) 413 82 00
tel. sekretariat (+36 1) 413 82 28
fax. (+36 1) 351 17 23
e-mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć ; Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
www.lengyelorszag.hu

Wydział Konsularny
Városligeti Fasor 16,
1068 Budapeszt
tel. (+36 1) 413 82 14
fax. (+36 1) 351 17 25
e-mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Városligeti Fasor jest uliczką równoległą do Andrássy út, biegnącą po jej południowej stronie. Najszybciej do polskiej ambasady dotrzeć można albo żółtą linią metra - należy wyjść na stacji Bajza utca i przejść nią kilkaset metrów w kierunku południowym. Można też przyjechać trolejbusami linii 70 i 78 - wówczas należy wysiąść na przystanku przy Izabella utca.

Tagi: telefony alarmowe, Budapeszt, Węgry
 
Sprawdzone hotele w Budapeszcie tylko na Budapeszt.pl