Start arrow Użyteczne informacje arrow Pomoc medyczna na Węgrzech
Pomoc medyczna na Węgrzech
Na Węgrzech nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Przed wyjazdem nie są wymagane (ani zalecane) szczepienia.

Pierwsza pomoc udzielana jest cudzoziemcom bezpłatnie jedynie w wypadku, gdy jej odmówienie może spowodować śmierć lub gdy objawy choroby wystąpiły nagle lub są wynikiem wypadku. W pozostałych przypadkach koszty leczenia turysta musi pokrywać sam lub są pokrywane z wykupionej przez niego polisy ubezpieczeniowej. Niektóre szpitale akceptują karty kredytowe. Ceny usług są bardzo zróżnicowane, w zależności od placówki służby zdrowia. Jednorazowa wizyta u lekarza kosztuje około 14-28 USD, cena jednej doby pobytu w szpitalu: około 38-57 USD.

By uchronić się przed koniecznością wnoszenia opłat za leczenie, przy wjeździe na Węgry należy posiadać formularz E-111 (poświadczony przez odpowiedni oddział NFZ), który potwierdza fakt bycia ubezpieczonym w ojczystym kraju stanowi dokument potwierdzający nasze prawo do bezpłatnego leczenia na terenie Unii Europejskiej. Emeryci i renciści mają prawo do wszystkich świadczeń koniecznych w czasie ich pobytu w innym państwie. Obowiązuje ich druk E-121.

Jeśli chcemy skorzystać z usług lekarzy mówiących w obcych językach, ich adresy znaleźć możemy w ambasadzie. Pomocy w lżejszych przypadkach możemy również szukać w całodobowych aptekach, których personel w większości przypadków mówi po niemiecku.  

Ponieważ państwowa służba zdrowia ma podobne problemy jak w Polsce można zakupić dodatkowe ubezpieczenie na czas pobytu na Węgrzech.
Można wybrać jedną z ofert, które mają np. Signal Iduna, Warta czy TU Europejskie .

Tagi: pomoc medyczna na Węgrzech, służba zdrowia, ubezieczenie
 
Sprawdzone hotele w Budapeszcie tylko na Budapeszt.pl