Start arrow Węgry w paru słowach arrow Flora i fauna Węgier
Flora i fauna Węgier
Flora i fauna występująca na terenie Węgier jest charakterystyczna dla obszaru Europy Środkowej.
Ze względu na zdecydowanie łagodniejszy niż w Polsce klimat, w kraju Madziarów więcej jest roślin ciepłolubnych, zaś na południowych krańcach kraju możliwa stała się uprawa moreli, migdałowców i figowców. Bardzo charakterystyczną roślinnością pokryta jest Wielka Nizina, przechodząca później bezpośrednio w ukraińskie stepy. W niektórych miejscach, ze względu na znaczne zasolenie gleby, występuje tam flora właściwa dla obszarów nadmorskich.

Prawie 75% ze wszystkich gatunków kręgowców występujących na Węgrzech stanowią ptaki, co czyni ten kraj niezwykle atrakcyjnym miejscem obserwacji dla ornitologów. Główne skupiska tych zwierząt znajdują się w okolicach Hortobágy oraz jezior Tisza i Kis-Balaton, gdzie liczne tereny zalewowe i mokradła stwarzają korzystne warunki lęgowe i gniazdowania. Często spotykane są również popularne ssaki: sarny, jelenie, dziki, zające, wilki, niedźwiedzie, borsuki i rysie, co czyni Węgry atrakcyjnym obszarem łowieckim.

Na terenie Węgier utworzono 9 Parków Narodowych oraz liczne Parki Krajobrazowe i Rezerwaty Przyrody, które mają na celu ochronę dóbr przyrody oraz rzadszych gatunków zwierząt przed niszczycielską działalnością człowieka.
 
Tagi: fauna, flora, Węgry, przyroda na Węgrzech
 
Sprawdzone hotele w Budapeszcie tylko na Budapeszt.pl