Start arrow Węgry w paru słowach arrow Trochę o geografii Węgier
Trochę o geografii Węgier
Węgry zajmują powierzchnię 93 tysięcy kilometrów kwadratowych, czyli niewiele mniej niż Portugalia. Położone są w samym centrum Europy Wschodniej, w niecce Karpackiej. Rozciągają się na 268 km (północ-południe) i 526 km (wschód-zachód). Znakomitą większość kraju stanowią równiny, a blisko 80% jego terytorium położone jest poniżej 200m n.p.m. Węgry podzielić można na 6 podstawowych regionów geograficznych:

Przez Węgry przepływają dwie główne rzeki regionu: Dunaj (Duna, odcinek węgierski ma długość 417 km) i Cisa (Tisza, odcinek węgierski ma długość 598 km, główne dopływy to Szamos, Körös i Maros)), obie z północy na południe. Można pokusić się o stwierdzenie, że Dunaj przecina kraj na dwie części - po jego zachodniej części dominują wyżyny i obszary górzyste, natomiast po wschodniej - rozległe trawiaste przestrzenie Wielkiej Niziny.

ImageNa Węgrzech występują też góry, przy czym dominują pasma niskie i średniej wysokości. Na zachód od Dunaju rozciąga się Średniogórze Zadunajskie, gdzie do najważniejszych pasm zaliczamy Kesztelhely, Bakony, Vértes, Gerecse, Pilis i Visegrád. Ich średnia wysokość nie przekracza 400m n.p.m. Północny-wschód kraju to obszar Pogórza Północnego, gdzie wzgórza i góry osiągają do 1000m nad poziom morza. Najważniejsze pasma to Börzsöny, Cserhát, Mátra, Bükk, Cserehát i Zempleni. W paśmie Mátra położony jest najwyższy szczyt Węgier - Kékes (1014 m).

ImageNajsłynniejszym jeziorem Węgier jest Balaton, położony w centralnej części Zadunaja. Jezioro to pokrywa obszar 598 km kwadratowych i jest największym w tej części Europy Wschodniej. Przez samych Węgrów nazywane jest „rodzimym morzem". Jego średnia głębokość to raptem 2-3 metry, a w najgłębszym miejscu, przy półwyspie Tihany, jego dno obniża się do 11,5m. Innymi ważnymi jeziorami na Węgrzech są: jezioro Tisza, jezioro Velence i jezioro Fertő. Stanowią one nie tylko atrakcję turystyczną, ale zajmują też ważną pozycję w gospodarce madziarskiej (rybołówstwo) i składnik ekosystemu kraju.

Tagi: geografia Węgier, Węgry, regiony na Węgrzech
 
Sprawdzone hotele w Budapeszcie tylko na Budapeszt.pl