Start arrow Węgry w paru słowach arrow Polacy na Węgrzech
Polacy na Węgrzech
Spis treści
Polacy na Węgrzech
Strona 2
Strona 3
Strona 4
Strona 5
Od powstania państwowości, Polskę i Węgry zawsze łączyły ścisłe związki.

Historia ujawnia, że często oba kraje miały wspólnego władcę, albo na tronie polskim rządzili Węgrzy lub na tronie węgierskim Polacy. Do rzadkości należały konflikty między Polską, a Węgrami, co było zjawiskiem niezwykłym w dziejach Europy. Należy podkreślić, że Polacy w różnych okresach opuszczali masowo swój kraj aby na zawsze złączyć swój los z Węgrami.

Pierwsze wzmianki o Polakach mieszkających na Węgrzech pojawiły się pod koniec X wieku. Przyczyną były związki handlowe, a w szczególności szlak północ - południe. Nie bez znaczenia były małżeństwa zawierane między członkami panujących rodów Polski i Węgier. Za każdym razem, kiedy na węgierskim tronie zasiadali polscy władcy, część dworu królewskiego przenosiła się z Polski na Węgry. Tak było za czasów polskiej dynastii Piastów i następnej, panującej na Węgrzech - Jagiellonów, która z przerwami zasiadała na tronie węgierskim w XV i XVI wieku (Władysław Warneńczyk, Władysław II i Ludwik II). Wraz z polskim królem Warneńczykiem, oprócz dworu, na Węgry udało się kilka tysięcy żołnierzy. Polscy rycerze cieszyli się na Węgrzech dużym uznaniem. Po bitwie w 1444 r. pod Warną wielu z nich nie wróciło już do Polski, lecz osiedliło się na Węgrzech.

Bardzo ważną rolę odgrywało również położenie geograficzne. Przez wiele stuleci oba kraje łączyła wspólna granica. Zdarzało się, że Polacy opuszczali swój kraj z powodu prześladowań religijnych lub politycznych i wówczas znajdowali schronienie u węgierskiego sąsiada, który zawsze był przyjaźnie nastawiony do Polaków.


 
Sprawdzone hotele w Budapeszcie tylko na Budapeszt.pl