Start arrow Węgry w paru słowach arrow Kultura Węgier w paru słowach
Kultura Węgier w paru słowach
Na terenie dzisiejszych Węgier zjednoczyły się wpływy kultury wschodu i zachodu z tradycjami tysiącletniego państwa. Pamiątki Imperium Rzymskiego, budynki z czasów 150 letniego panowania Turków, małe średniowieczne kościółki i wspaniałe bazyliki, ruiny zdobiące szczyty gór i pełne pompy pałace, świadczą o burzliwej historii. Cztery miasta królewskie, to cztery stolice państwa w średniowieczu - Esztergom, Székesfehérvár, Buda i Visegrád (Wyszehrad) , jak również Veszprém, miasto niejednej królowej. Győr, Vác i Eger, które do dnia dzisiejszego zachowały barakowe śródmieścia, zbudowany wokół zamku Kőszeg oraz murami obronnymi Sopron, śródziemnomorski nastrój w Szentendre i w Pécs (Pecz), lub odtwarzający rolę ośrodka kulturalnego Szeged, zabytki, muzea i bogactwo imprez w Debrecen (Debreczyn), wszystko co zapewnia przyjezdym pobyt pełen wrażeń.

Węgry, kraj Bartóka i Kodálya, to potęga muzyczna. I nie tylko w muzyce poważnej jest potęgą, kto by nie znał takich operetek jak Księżniczka Czardasza lub Wesoła Wdówka? Nie odłącznym elementem nastrojowej kolacji jest muzyka cygańska, a programu folklorystycznego pełne werwy tańce węgierskie. Do Budapeszteńskiego Festiwalu Wiosennego, trwającego dwa tygodnie w marcu, dołącza się 11 innych miast. Wspomnieć należy też majowy festiwal Balatonu lub sierpniowy Festiwal Opery i Baletu w Budapeszcie, Imprezy Teatrale na wolnym powietrzu w Szeged, Dni Artystyczne Zempléni w Sárospatak lub Letni Festiwal Żydowski, w którym bierze udział kilka miast. W wielu kościołach oraz pałacach organizowane są stałe koncerty. Aż trudno wprost wybrać.

Pożegnanie zimy, powitanie wiosny, żniwa latem lub winobranie jesienią, to okazję do zabaw i wesołości. Jednak większość tradycji łączy się ze świętami - Wielkanocą, Zielonymi Świątkami, Bożym Narodzeniem. Z tych okazji o dzisiaj mieszkańcy wsi, pielęgnujący swoje dziedzictwo, wkładają ozdobne stroje ludowe. Sztuka ludowa jest bardzo bogata, w zależności od regionu, różni się zarówno motywami jak i kolorystyką. Najbardziej są znane motywy "kalocsai", które nie tylko występują na strojach i haftach, lecz także tymi samymi motywami z nieprawdopodobną wprost zręcznością malowane są i ściany. Równie bogata kolorystycznie jest sztuka "matyó", którą podziwiać można w muzeum w Mezőkövesd. Najpiękniejsze budownictwo ludowe prezentują muzea na wolnym powietrzu i skanseny, znajdujące się w wielu miejscach kraju.

Niecałe 100 kilometrów od Budapesztu wśród łagodnych wzgórz leży baśniowa wieś Hollókő, gdzie zachowało się budownictwo, stroje ludowe i tradycje Połówców, dzięki czemu wieś ta znalazła się na liście UNESCO. Korzystający z turystyki wiejskiej mogą spotkać się z bogatą tradycją, a mistrzowie ludowej sztuki chętnie zapoznają ich haftem kalocsańskim lub z Sárköz, koronkami z Halas, glazurowanymi dzbanami z Mezőtúr lub czarną ceramiką Nádudvar, czy też zdradzą tajemnicę wyrobu segedyńskich pantofli. W naddunajskim mieście artystów Szentendre znajduje się skansen będący żywą ekspozycją charakterystycznych dla danego regionu budowli i stylu życia, gdzie od wiosny do jesieni można wziąć udział w pokazach ludowych tańców, muzyki i rzemiosła.
 
Sprawdzone hotele w Budapeszcie tylko na Budapeszt.pl