Start arrow Turystyka arrow Atrakcje i wydarzenia arrow Martonvásár - dla zakochanych i... miłośników muzyki
Martonvásár - dla zakochanych i... miłośników muzyki

Około 33 km na południowy zachód od Budapesztu znajduje się niewielkie miasteczko Martonvásár, gdzie w zaledwie kilkanaście minut dojechać można ze stolicy wygodną autostradą M7. Główną atrakcję tego miejsca stanowi przepiękna rezydencja Brunswick, położona w blisko 40-hektarowym parku, będąca wspaniałym miejscem na letnie spacery w romantycznej scenerii zacienionych alei, wijących się między pełnymi ryb stawami.

Pałac wzniesiony został w 1775r. przez głowę rodu Brunswick'ów, Antala, jednego z urzędników na dworze cesarzowej Marii Teresy. Wybudowano go, zgodnie z zaleceniami epoki, w stylu barokowym, ale pod koniec XIX wieku jego późniejsi mieszkańcy przeprowadzili kompletną modernizację obiektu, przekształcając go według zaleceń angielskiego neogotyku. Pełna wieżyczek oraz załamań bryła pozostaje najwspanialszym przykładem architektury romantycznej tego typu budowli na Węgrzech. Pałac stanowił później majątek arcyksięcia Józefa, następnie przeszedł w ręce znanej madziarskiej rodziny piwowarów Dreher, by ostatecznie, w 1949r., stać się siedzibą Instytutu Badań Rolniczych.

Pałac otacza wspaniale utrzymany park, w części przekształcony w interesujące arboretum jeszcze przez pierwszych właścicieli posiadłości, lubujących się w hodowli różnych gatunków drzew. Rodzina Brunswicków należała do prawdziwej elity intelektualnej kraju, a jej przedstawiciele aktywnie działali na rzecz poprawy stanu oraz warunków życia społeczeństwa. Teresa Brunwick rozwinęła sztukę pielęgniarstwa oraz założyła pierwsze na Węgrzech przedszkole (jej pomnik zobaczymy spacerując po parku). Do 1836r., mimo odmowy pomocy finansowej ze strony Wiednia, udało się jej otworzyć 14 szkół pielęgniarskich w całym kraju, a w 1837r. utworzyła pierwszą szkołę pedagogiczną dla nauczycieli przedszkolnych. Z kolei jej młodsza siostra, Józefina, stała się natchnieniem oraz muzą Beethovena, który nieszczęśliwie zakochany właśnie w czasie swych pobytów w Martonvásár komponował liczne dzieła na jej cześć. Według legendy słynne Sonata Księżycowa oraz Appasionata powstały właśnie z inspiracji Józefiny. Obecnie część pałacu Brunswick przekształcono w muzeum poświęcone pamięci tego wybitnego muzyka, odbywają się tu też liczne koncerty beethovenowskie.

Park okalający rezydencję jest naprawdę imponujący. W samym jego centrum znajduje się duży staw z usypaną rozległą wyspą, na którą prowadzi drewniany most. Na wyspie wybudowano amfiteatr, gdzie w lecie odbywają się koncerty muzyki poważnej. Jednak nawet w wakacje nie ma tu wielu zwiedzających, stąd w czasie spaceru liczyć można na ciszę oraz spokój, przerywane jedynie przez śpiew ptaków. Stawy pełne są różnokolorowych ryb, które zwabione obecnością człowieka licznie podpływają pod powierzchnię wody, skwapliwie licząc na kilka okruchów chleba. Przy zacienionych alejach gdzie niegdzie ustawiono pomniki oraz popiersia dawnych mieszkańców rezydencji oraz ich najwybitniejszych goszczących tu osobistości.


Dojazd:
Najłatwiej jest dojechać jednym z pociągów odjeżdżających z Dworca Południowego (Déli Pályaudvar) w Budapeszcie w kierunku Székesfehérvár. Pociągi kursują co kilkanaście minut, a podróż trwa około 30-40 minut. W Martonvásár stacja kolejowa znajduje się kilkaset metrów od wejścia na teren rezydencji Bunswick. 


TAGI: Martonvásár, okolice Budapesztu, zwiedzanie, wczasy,wakacje, weekend w Budapeszcie

 
Sprawdzone hotele w Budapeszcie tylko na Budapeszt.pl