Start arrow Turystyka arrow Pomysły na wypoczynek arrow Budapeszt - stolica term
Budapeszt - stolica term
Budapeszt jest jedyną europejską stolicą będącą jednocześnie ogromnym uzdrowiskiem termalnym. Posiada oficjalny status ośrodka leczniczego, nadany mu przez Międzynarodowy Kongres Uzdrowisk w 1934r. Miasto położone jest na terenie, który przed tysiącami lat wykazywał wysoką aktywność wulkaniczną, jakiej dzisiejszą pozostałością są liczne gorące źródła. Codziennie na powierzchnię ziemi pod wysokim ciśnieniem wydostaje się blisko 70mln litrów wody, o różnym składzie chemicznym (od siarkowego do radoczynnego) i temperaturze (od 24 do 77 st. C) oraz zawsze bardzo bogatej w mikroelementy. Każde z tych źródeł posiada określone właściwości lecznicze oraz może być wykorzystywane w terapii niektórych chorób i urazów.
Budapeszteńskie kąpieliska podzielić można na trzy główne typy:

  • gyógyfürdő - baseny oraz termy z wodą o silnych właściwościach leczniczych
  • strandfürdő - kąpieliska otwarte, głównie rekreacyjne, z licznymi basenami oraz termami
  • uszoda - baseny kryte i sportowe, pływalnie
 
Najstarsze budapeszteńskie termy pochodzą z okresu rzymskiego. Liczne odkrycia archeologiczne ujawniły istnienie całych kompleksów basenowych, z których do dziś zachowały się fragmenty mozaik zdobiących wnętrza łaźni przeznaczonych dla rzymskich elit. Na podstawie badań ustalono, że z dużym prawdopodobieństwem już wtedy zdawano sobie sprawę z uzdrawiającej mocy wody bijących tu źródeł. Jak wykazały znaleziska grobowe, do ówczesnej stolicy prowincji Panonia przybywały tłumy osób cierpiących na schorzenia układu kostnego, traktując łaźnie Aquincum jak swoiste sanatorium.

Mimo istnienia licznych dowodów na kontynuację tradycji kąpielowych w okresie średniowiecza, najstarsze zachowane zabudowania samych łaźni pochodzą z czasów okupacji tureckiej z XVI wieku. O ile najeźdźcy korzystali z basenów głownie w celach rytualnych, o tyle, począwszy od XVIII wieku, łaźnie stały się przybytkami rozpusty. Dopiero rozwój nauki, która umożliwiła przeprowadzenie badań składu chemicznego wody oraz jej wpływu na ludzki organizm oraz dokonanie odwiertów do ukrytych głęboko pod powierzchnią cieplic sprawiły, że wizyty w łaźniach ponownie zaczęto traktować z powagą. Wówczas powstały kąpieliska, które z powodzeniem funkcjonują również współcześnie. Obecnie Budapeszt oferuje bardzo szeroki wybór osobom pragnącym zarówno zażyć leczniczych kąpieli czy zrelaksować się w łaźni, jaki i mile spędzić czas z rodziną na odkrytym basenie.

Kąpieli leczniczych zażywa się zazwyczaj w obiektach oznaczonych jako „gyógyfürdő". Wybierając wizytę w ośrodku o takiej nazwie mamy pewność, że przynajmniej kilka basenów wypełnionych będzie wodą wykazującą działanie lecznicze. Woda ta może pochodzić z cieplicy (źródła termalnego), co oznacza, że wypływając na powierzchnię ma temperaturę wyższą niż średnia całoroczna dla danego miejsca; może również pochodzić ze źródła mineralnego, czyli zawierać bardzo dużo mikroelementów oraz cząstek aktywnych biologicznie. W obiektach typu „gyógyfürdő" na podstawie badań udowodniono, że zasilające baseny wody przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia, a badania te firmowane są przez węgierskie Ministerstwo Zdrowia.

Jeśli chcemy wypocząć na rozległym kąpielisku, gdzie w przestronnym parku zażywać można również kąpieli słonecznych, a w czasie obiadu skorzystać z bufetu, warto odwiedzić jeden z kompleksów oznaczonych jako „strandfürdő". Praktycznie każdy obiekt tego rodzaju oferuje brodziki dla najmłodszych, płytkie baseny do nauki pływania oraz większe baseny dla osób o ambicjach sportowych. Wysoki standard usług sprawia, że wielu mieszkańców miasta spędza weekendy właśnie na tego typu kąpieliskach, szczególnie gdy wyjazd poza upalną stolicę jest niemożliwy.


TAGI: termy, Budapeszt, baseny termalne
 
Sprawdzone hotele w Budapeszcie tylko na Budapeszt.pl