Start arrow Turystyka arrow Pomysły na wypoczynek arrow Przejażdżka po... Dunaju?
Przejażdżka po... Dunaju?
Spis treści
Przejażdżka po... Dunaju?
Strona 2

Stolica Węgier niejedno ma imię. Budapeszt to oczywiście jej oficjalna nazwa, ale równie często wymiennie określa się ją terminem Paryża Wschodu lub... Perły Dunaju, od rzeki, która dzieli ją na dwie części. Dunaj jest jedną z największych rzek w Europie, której dorzecze obejmuje blisko dziesiątą część kontynentu. Bierze swój bieg w Badeńskim Czarnym Lesie, gdzie jest zaledwie niewielkim źródełkiem, by na wysokości węgierskiej stolicy przeobrazić się ogromną, szeroką oraz niosącą tysiące litrów mętnej oraz spienionej wody potęgę. Choć jej bieg jest na wysokości Budapesztu uregulowany, a koryto zamknięte betonowymi nabrzeżami, zawsze czyni na odwiedzających miasto ogromne wrażenie.

Dunaj odegrał ogromną rolę w rozwoju węgierskiej stolicy, dziś pełni ważną rolę w systemie transportu oraz żeglugi śródlądowej w Europie. Turyści odwiedzający Budapeszt rzadko pamiętają, że potężna rzeka już dawno temu została ujarzmiona przez człowieka, a dziś jej piękno podziwiać można w czasie rejsów wycieczkowych organizowanych przez przedsiębiorstwa żeglugowe. Z pokładu wycieczkowego statku zupełnie inaczej też wygląda madziarska stolica, dlatego warto poświęcić jeden ranek lub wieczór na relaksującą podróż wzdłuż budańskich oraz peszteńskich nabrzeży.

Wycieczki po Dunaju organizuje firma MAHART. W jej ofercie znajdują się zarówno rejsy nad Zakole Dunaju do Szentendre, Visegrádu oraz Esztergom, nastawione bardziej na tradycyjny przewóz pasażerów, jak oraz atrakcyjne programy dla gości pragnących bliżej poznać samą stolicę. Proponuję zwrócić szczególną uwagę na dwie z oferowanych wycieczek: Duna Corso oraz Wieczór z Folklorem.

Duna Corso
Duna Corso to rejs rozpoczynający się na wysokości centrum Budapesztu, przy Vigadó tér, w czasie którego statek wycieczkowy dopływa do Wyspy Małgorzaty, następnie zawraca, płynie z biegiem Dunaju aż do wysokości hotelu Gellérta usytuowanego między mostem Wolności (Szabadság Híd) a mostem Petöfi'ego (Petöfi Híd), po czym robi kolejny zwrot powracając na peszteńskie nabrzeże, skąd wyruszył. W tym czasie z jego pokładu oglądać można z bliska oba brzegi Dunaju oraz ich zabudowę, a przewodnik w wybranym języku opisuje nam mijane miejsca. Nie jest to jednak, jak można by podejrzewać, nudne powtarzanie informacji zawartych w pierwszym lepszym przewodniku, lecz nieco luźniej snuta opowieść, pełna anegdot oraz ciekawych dygresji. Na pokładzie przywitani zostaniemy powitalnym drinkiem, wliczonym w cenę biletu.

Wieczór z Folklorem
To bardzo szczególny rejs, odbywający się tylko wieczorami oraz trwający ponad 2 godziny. Szczególny również z innego powodu: w jego czasie na pokładzie statku wszystkim gościom serwowana jest uroczysta tradycyjna węgierska kolacja, do której przygrywa cygańska kapela. Posiłek składa się z trzech dań: przystawki w postaci naleśnika a la Hortobágy, dania głównego złożonego z indyka na sposób Jóasszony oraz bukietu sałatek oraz deseru, jaki stanowią strudle węgierskie o nadzieniu w różnych smakach. Do kolacji serwowany jest kieliszek wina oraz woda mineralna oraz soki, a po posiłku można liczyć na pyszną kawę. Zakończenie kolacji nie oznacza jednak końca zabawy, które dopiero się zaczyna: prezentowane są wówczas tradycyjne tańce węgierskie w wykonaniu artystów ludowych, w czasie których goście na pokładzie mogą przyłączyć się do zabawy oraz nauczyć madziarskiego csárdása czy tańca pasterskiego.


 
Sprawdzone hotele w Budapeszcie tylko na Budapeszt.pl