Start arrow Turystyka arrow Atrakcje i wydarzenia arrow Odkrywamy jaskinie w Budapeszcie
Odkrywamy jaskinie w Budapeszcie
Spis treści
Odkrywamy jaskinie w Budapeszcie
Strona 2
Myli się ten, kto sądzi, że Budapeszt to jedynie miasto źródeł termalnych. Niezwykłość tej stolicy polega na tym, że czeka w niej na nas ogromna liczba niespodzianek, których istnienia nawet byśmy nie podejrzewali. Jedną z nich stanowi budapeszteński podziemny świat, skrzętnie ukrywający swe piękno głęboko pod powierzchnią ziemi. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by uchylić rąbka tajemnicy oraz samemu poznać skarby, jakie kryją liczne w węgierskiej stolicy jaskinie.

Budapeszteńskie jaskinie są pozostałością po dawnej aktywności wulkanicznej terenu, na którym położona jest stolica Węgier oraz efektem zachodzących przez setki tysięcy lat zjawisk krasowych, gdy woda deszczowa wsiąkająca w podłoże wypłukiwała mniej odporne na jej działanie warstwy skalne. Do najbardziej znanych naturalnych grot na obszarze Budapesztu należą: jaskinia w Górze Gellérta, labirynt pod Wzgórzem Zamkowym, jaskinia Pál-völgyi oraz Szemlő-hegy. Wszystkie z nich udostępnione są zwiedzającym.

Jaskinia św. Stefana w Górze Gellérta
Szerokie wejście prowadzące do groty św. Stefana, zwanej znacznie częściej Skalną Kaplicą, widać już z daleka - znajduje się w skalnej ścianie od południowej strony góry. Prowadzi do niej jedna ze ścieżek schodzących ze szczytu wzniesienia - schodząc od strony pomnika Wolności wystarczy kierować się na zielony Most Wolności, a później na krzyż stojący na skalnym występie.

Niewielką kaplicę zbudowano według projektu Kálmána Luxa na wniosek grupy parafian węgierskich, pozostających pod wrażeniem pielgrzymki odbytej do Lourdes. Kaplica zaopiekował się zakon ojców paulinów, którzy w jej bezpośredniej bliskości wznieśli klasztor oraz połączyli oba miejsca podziemnym tunelem. Kaplica stała się miejscem kultu religijnego oraz funkcjonowała jako miejsce nabożeństw do 1951r., gdy władze komunistyczne zakazały zakonowi dalszej działalności oraz przejęły jego dobra, w tym klasztor oraz maleńki kościółek. Wejście do niego zostało zasłonięte ogromną betonową płytą, a w środku urządzono stację meteorologiczną. Kaplicę otwarto ponownie w 1989r.

Ze względu na odbywające się w grocie msze święte, czas jej zwiedzania jest ograniczony do godzin poza nabożeństwami. Jaskinię można zwiedzać między 9.30-11.00, 12.00-16.30 oraz 18.30-20.00. Poza tymi godzinami przed wejściem do niej ustawiany jest wyraźny znak upominający turystów do poszanowania odbywających się w grocie modłów.


Labirynt pod Wzgórzem Zamkowym
Labirynt pod Wzgórzem zamkowym jest bez wątpienia najbardziej znaną jaskinią w Budapeszcie oraz zarazem najchętniej oraz najczęściej odwiedzaną przez turystów. Pierwszy system podziemnych grot w tym rejonie powstał na skutek wypłukiwania warstw skalnych przez podziemny strumień. Pierwotni mieszkańcy Wzgórza szybko odkryli istniejące w nim pieczary, a na przestrzeni wielu setek lat zmienili ich układ na własny użytek oraz wydrążyli tak wiele nowych korytarzy, że dziś praktycznie niemożliwe jest odnalezienie fragmentów jaskiń nie noszących znaku ludzkiej interwencji. Skomplikowany układ wąskich przejść oraz szerszych salek wykorzystywany był jako piwnice oraz magazyny w okresie pokoju lub schrony dla ludności w okresie wojny.

Pierwsze korytarze otwarto dla zwiedzających w latach trzydziestych XX wieku. W czasie wojny wydrążone w skale chodniki oraz sale służyły jako szpital wojskowy oraz dopiero kilka lat po zwycięstwie nad Niemcami armia na powrót przekazała je miastu. Wówczas z blisko 10km korytarzy wyodrębniono liczącą około 1,5km trasę zwiedzania oraz ponownie otwarto ją dla turystów. W podziemiach stworzono kilka oddzielnych ekspozycji - projektów artystycznych. Na ścianach odtworzono np. najciekawsze naskalne malowidła z terenu całej Europy oraz przygotowano wystawę w stylu panoptikum, ukazującą najważniejsze sceny z historii Węgier (ze względu na specyficzne warunki panujące pod ziemią użyto manekinów plastikowych zamiast figur z wosku). Spacerując podziemiami będziemy mogli zobaczyć stare, wydrążone w litej skale studnie (do dziś zasobne w wodę oraz niezależne od systemów wodociągowych miasta), natkniemy się też na źródło Dionizosa, z którego... odważni będą mogli co nieco uszczknąć, by ugasić pragnienie.

Wejście do Labiryntu znajduje się przy Úri utca 9.



 
Sprawdzone hotele w Budapeszcie tylko na Budapeszt.pl