Start arrow Użyteczne informacje arrow Orientacja w Budapeszcie
Orientacja w Budapeszcie

Budapeszt podzielony jest na 23 odrębne dzielnice, które oznaczane są za pomocą liczb rzymskich. Dzielnice oznaczone następującymi po sobie liczbami niekoniecznie ze sobą sąsiadują, ponieważ kolejne numery nadawano poszczególnym częściom miasta z chwilą włączania ich w granice aglomeracji, a nie zawsze były to obszary położone obok siebie. Liczba oznaczająca numer dzielnicy stanowi integralną część każdego adresu, ponieważ bardzo często w kilku różnych dzielnicach miasta pojawiają się ulice o tej samej nazwie. Dopiero wskazanie numeru dzielnicy pozwala trafić dokładnie tam, gdzie zamierzaliśmy.

W przypadku nazw ulic stanowiących czyjeś imię i nazwisko, na Węgrzech stosuje się powszechnie obowiązującą zasadę, polegającą na podaniu wpierw nazwiska, a dopiero później imienia (na przykład Kovács János út - ulica Jana Kowalskiego).

Na tabliczkach informacyjnych umieszczonych na ścianach kamienic i domów (szczególnie w obszarze ścisłej zabudowy śródmiejskiej) znajdziemy nie tylko dokładną nazwę ulicy i numer dzielnicy (czasem też jej nazwę), lecz również wyraźną strzałkę z zaznaczonym kierunkiem rosnącej numeracji domów i określeniem numeru pierwszej i ostatniej w danym ciągu kamienic. To pozwala bardzo szybko zorientować się we własnym położeniu i zlokalizować poszukiwane miejsce.

Przed wprowadzeniem systemu numeracji rzymskiej, dzielnice Budapesztu nosiły, podobnie jak ma to miejsce w Polsce, własne charakterystyczne nazwy. Mieszkańcy stolicy z upodobaniem stosują je do dzisiaj, często też pojawiają się one w przewodnikach turystycznych, choć nie zawsze pokrywają się z obecnymi granicami administracyjnymi:

Vár - dosłownie Zamek; obejmuje I dzielnica na Wzgórzu Zamkowym, Stare Miasto
Tabán - I dzielnica, obszar ograniczony wzgórzami Zamkowym (Várhegy), Słonecznym (Nap-hegy) i górą Gellérta (Gellért-hegy)
Krisztinaváros - miasto Krystyny; obejmuje swym zasięgiem część I i XII dzielnicy
Víziváros - Wodne Miasto; obejmuje swym zasięgiem część I dzielnicy położoną wzdłuż brzegu Dunaju
Belváros - Centrum, obejmuje swym zasięgiem południowy fragment V dzielnicy
Lipotváros - Miasto Leopolda; obejmuje swym zasięgiem północny fragment V dzielnicy
Terézváros - Miasto Teresy; obejmuje swym zasięgiem część VI dzielnicy
Erzsébetváros - Miasto Elżbiety; obejmuje swym zasięgiem część VII dzielnicy
Józsefváros - Miasto Józefa; obejmuje swym zasięgiem zachodnią część VIII dzielnicy


Jeśli spojrzeć na Budapeszt z lotu ptaka, naszym oczom ukazuje się bardzo charakterystyczny układ głównych arterii stolicy, na który warto zwrócić szczególną uwagę. Najważniejsze ulice tworzą bowiem system półokrągłych bulwarów spinających ze sobą Budę, Peszt oraz najważniejsze trasy wylotowe z miasta. Są to: Mały Bulwar (Kiskörút), Wielki Bulwar (Nagykörút) i Hungária körút.

Mały Bulwar łączy ze sobą ważny węzeł komunikacyjny - Plac Déaka (Déak tér) z mostem Wolności (Szabadság Híd) i przebiega w miejscu, gdzie w okresie średniowiecza stały mury miejskie. To właśnie od niego swój początek biorą ważne arterie miejskie: Andrássy út, Rákóczi út i Üllői út. Pod koniec XIX wieku Kiskörút został otoczony Wielkim Bulwarem, który po stronie Pesztu połączył most Małgorzaty (Margit Híd) z mostem Petőfiego (Petőfi Híd), a po stronie Budy obiega Wzgórze Zamkowe i Górę Géllerta. Ostatni z miejskich bulwarów, Hungária körút, najszerszym łukiem łączy ze sobą most Árpáda (Árpád Híd) i Lágymányosi (Lágymányosi Híd) - nieukazane na mapce powyżej.

Podstawowe zwroty i oznaczenia:
kerület - dzielnica
utca (u.) - ulica
út, fasor - aleja
körút (krt.) - bulwar
rakpart (rkp.) - nabrzeże
tér - plac
kötér - rondo  


Tagi: zwiedzanie Budapesztu, orientacja w mieście

 
Sprawdzone hotele w Budapeszcie tylko na Budapeszt.pl