Start arrow Turystyka arrow Atrakcje i wydarzenia arrow Spacer wzdłuż Alei Andrássy'ego - poznajemy Terézváros
Spacer wzdłuż Alei Andrássy'ego - poznajemy Terézváros
Spis treści
Spacer wzdłuż Alei Andrássy'ego - poznajemy Terézváros
Strona 2
Strona 3

Zwieńczeniem Alei Andrássyego jest Plac Bohaterów (Hősök Tere), jeden z największych placów w Budapeszcie. W jego centrum znajduje się Pomnik Tysiąclecia, będący symbolem państwowości węgierskiej oraz umieszczony tu w latach 20 XX wieku Grób Nieznanego Żołnierza. Budowę Placu rozpoczęto w 1894r. dla uczczenia tysięcznej rocznicy istnienia Węgier. Autorem projektu był Albert Schickedanz, a wykonawcą - rzeźbiarz György Zala. Na środku placu, na wprost alei Andrássy'ego, wznosi się 36-metrowa kolumna, zwieńczona posągiem przedstawiającym archanioła Gabriela. W jednym ręku trzyma on podwójny krzyż - symbol św. Stefana, z drugiej zaś unosi świętą koronę węgierską. Cokół kolumny, na której jest umieszczony, otaczają posągi jeźdźców, które ukazują przywódcę plemion Madziarów - księcia Árpáda, oraz jego sześciu wodzów, którzy przywiedli swych pobratymców na tereny dzisiejszego Siedmiogrodu.

Pomnik otacza podzielona na dwie części półkolista kolumnada. Pomiędzy kolumnami stoją posągi najznakomitszych węgierskich przywódców, począwszy od samego św. Stefana, przez Belę IV i króla Macieja, po współczesnych János'a Hunyadi'ego i Lájos'a Kossuth'a. Oryginalnie część posągów przedstawiała władców z dynastii Habsburgów, jednak zostały one obalone po I wojnie światowej. Potem plac zdobiły również monumentalne statuy Stalina i Mátyása Rákosiego, ale po zmianie ustroju politycznego również one zostały zniszczone. Górne krawędzie kolumnady zdobią symboliczne posągi Pracy i Dobrobytu oraz Wiedzy i Chwały (zewnętrzne części łuków), a także większe wizerunki boga Wojny i bogini Pokoju (od wewnątrz).

Plac Bohaterów jest jednym z najważniejszych miejsc zgromadzeń narodowych. Odbywały się tu zarówno uroczystości religijne, jak i wydarzenia rangi państwowej, gromadzące całe rzesze Budapeszteńczyków. Właśnie tu w 1956r. tłum w rewolucyjnym szale obalił pomnik Stalina, tu odbyły się główne uroczystości pogrzebowe zrehabilitowanego premiera Imre Nagya i jego towarzyszy (16 czerwiec1989r.) i tu uroczystą mszę świętą odprawił (20 sierpień 1991r.) papież Jan Paweł II, gromadząc na niej blisko 200.000 ludzi.

Za Placem Bohaterów rozciąga się piękny Lasek Miejski, zwany również Parkiem Miejskim. Aby do niego dotrzeć, wystarczy udać się za kolumnadę i przejść przez mostek przewieszony nad sztucznym jeziorem, będącym jedną z atrakcji tego miejsca. W okresie letnim można tu wynająć łódkę i popływać w romantycznej scenerii odbijającego się w wodzie zamku Vajdahunyad, w zimie władze miejskie przygotowują tu ogromną ślizgawkę na świeżym powietrzu, bardzo chętnie odwiedzają przez mieszkańców całego miasta.

Lasek Miejski jest drugim po wyspie Małgorzaty ulubionym miejscem spacerów Budapeszteńczyków. Przez wiele wieków mieści się poza granicami miasta i stanowił część dóbr królewskich, będąc miejscem dworskich polowań i zabaw, jak również pożądanym schronieniem w okresach wojennego niepokoju. Jego rozwój rozpoczął się dopiero z chwilą włączenia w granice administracyjne węgierskiej stolicy, co nastąpiło w 1751r. Z rozkazu cesarzowej Marii Teresy uporządkowano go i rozpoczęto systematyczne i przemyślane zagospodarowywanie terenu, by przekształcić go w uczęszczane przez obywateli miejsce rozrywki. W 1866r. na jego terenie otwarto pierwsze publiczne Zoo, a w 1898r. przygotowano w nim niezwykłą wystawę z okazji rocznicy Tysiąclecia Państwowości Węgierskiej. Wystawa składała się z kartonowych replik 108 najciekawszych zabytków węgierskich, z których część tak bardzo spodobała się odwiedzającym, że władze miasta zdecydowały się zbudować ich kopie, tym razem z trwałych materiałów.

Tak właśnie powstał Zamek Vajdahunyadvar, którego liczne wieże i wieżyczki oraz przepiękne gotyckie zdobienia widoczne od strony sztucznego jeziora nadają Laskowi Miejskiemu nieco bajkowego charakteru. Oryginalna budowla, należąca do rodziny Hunyadich, znajduje się obecnie w rumuńskim Siedmiogrodzie. Obok zamku ustawiono replikę romańskiej kaplicy z Ják, zachwycającej odwiedzających przepięknym portalem, oraz Wieżę Tortur, stanowiącą replikę baszt zamków węgierskich z terenów obecnej Słowacji. Kompleks budowli zamyka barokowy pałac mieszczący Muzeum Rolnictwa. Oglądając budowle nie wolno nam przegapić pomnika Anonimusa. Zakapturzona, siedząca postać upamiętnia anonimowego autora pierwszej kroniki, dokumentującej i opisującej dzieje Węgier.

Kończąc powoli zwiedzanie i powracając do głównego pasażu Kósa Károlya skręcamy w prawo. Idąc szeroką aleją po chwili natykamy się na piękny kompleks budynków z 1881r., mieszczący w sobie kąpielisko im. Széchenyi'ego. Jest to największe i najładniejsze kąpielisko w całej Europie, słynące ze swoich trzech odkrytych basenów termalnych, w których kąpieli zażywać można przez cały rok, bez względu na panującą na zewnątrz temperaturę. Uzupełnia je szereg term krytych, wypełnionych naturalną wodą cieplicową o właściwościach leczniczych. Nawet jeśli akurat nie dysponujemy chwilą na kąpiel, polecam choćby na moment wejść do budynku, bo zobaczyć wspaniale zdobiony hall główny, stylizowany na wnętrze łaźni rzymskiej i zdobiony licznymi mozaikami i rzeźbami.

Od strony północnej Széchenyi Gyógyfürdő znajdziemy niepozorne wejście do żółtej linii metra. Właśnie kolejką milenijną wrócimy do miejsca, gdzie rozpoczęliśmy nasz spacer. Wybudowano ją pod koniec XIX wieku, by zapewnić mieszkańcom miasta szybki i wygodny dojazd do Lasku Miejskiego na wystawę z okazji Tysiąclecia Państwowości Węgier. Było to drugie po londyńskim metro w Europie, ale, jak podkreślają dumni Budapeszteńczycy, pierwsze - na stałym kontynencie. Kolejka kursuje tuż pod powierzchnią ziemi, a władze miasta zdecydowały o zachowaniu oryginalnego wystroju poszczególnych stacji. Na linii kursują wagoniki stylizowane na kształt pierwszych oryginalnych wozów z okresu cesarza Franciszka Józefa.

Żółta linia metra dowiezie nas do placu Vörösmarty'ego, gdzie na powierzchnię ziemi wyjdziemy dokładnie przed budynkiem cukierni Gerbeaud. Oczywiście już jedną stację wcześniej, przy placu Ferenca Deáka, skorzystać możemy z możliwości przesiadki do innej linii podziemnej kolejki.

Tagi: spacer po Budapeszcie, Buda, Pest, pomysły na Budapeszt

 
Sprawdzone hotele w Budapeszcie tylko na Budapeszt.pl