Start arrow Węgry w paru słowach arrow Słynni na Węgrzy
Słynni na Węgrzy
Prezentujemy wybitnych Węgrów, którzy swą działalnością w dużym stopniu przyczynili się do rozwoju nauki , techniki i kultury ludzkości nie tylko na Węgrzech ale i na całym świecie.

Albert Szent-Györgyi
W 1930 r. odkrył istnienie witaminy C , którą udało mu się wyprodukować z papryki. Za swój wynalazek w 1937 r. otrzymał Nagrodę Nobla w zakresie fizyki. Od 1947 r. mieszkał i działał w Stanach Zjednoczonych.
 
Ányos Jedlik
Jest wynalazcą prądnicy. Poza tym z jego osobą związana jest budowa pierwszego elektrycznego wagonu motorowego . Warto przypomnieć, że ten naukowiec , który był zakonnikiem benedyktynem, skonstruował także pierwszą maszynę produkującą wodę sodową.

János Irinyi
Po pewnym nieudanym eksperymencie przeprowadzonym przez profesora chemii wynalazł zapałki.

Oszkár Osbóth
Jest wynalazcą śmigłowca. W 1928 r. skonstruowana przez niego maszyna , wyposażona w śmigło oderwała się od ziemi i unosiła się pionowo do góry.

József László Biró
Właśnie dzięki niemu angielska nazwa długopisu brzmi ,"biro-pen",. Pracował jako dziennikarz i podczas pracy w drukarni doszedł do wniosku , że farbę można by równomiernie rozprowadzić na papierze przy pomocy rurki wyposażonej w kuleczkę.

János Neumann
Swą karierę naukową rozpoczął eksperymentami z zakresu teorii zbiorów i teorii gry.
OD lat trzydziestych XX wieku mieszkał w Ameryce. Poza sposobami utrwalania danych i informacji zajmował sie także możliwościami zachowania w pamięci elektronicznej działań i operacji , dzięki czemu został wynalazcą komputera.

Ede Teller
Latem 2003 roku- w wieku 96 lat- odebrał z rąk prezydenta Stanów Zjednoczonych Krzyż Zasługi za swą działalność w zakresie fizyki . Był jednym z projektantów planu Manhattan i miał dużą rolę w wyprodukowaniu bomby atomowej.

Rubik Ernő
W 1975 r. pokazał światu swą czarodziejską kostkę , która w tymże roku zdobyła tytuł zabawki roku. Wielbiciele tej gry-Kostki Rubika – organizują nawet mistrzostwa świata.

Imre Kertész
Mieszkający w Budapeszcie i Niemczech pisarz w roku 2002 otrzymał literacką nagrodę Nobla za powieść "Los utracony".

Ferenc Puskás
Cały kraj nazywał go ,"Braciszkiem", był napastnikiem w legendarnej węgierskiej "złotej" drużynie piłki nożnej. W 1952 r. został mistrzem olimpiady w Helsinkach, następnie zasłynął jako napastnik na Wembley, gdzie węgierska jedenastka pokonała - niezwyciężoną przez 100 lat - drużynę Anglii.
 
Tagi: słynni Węgrzy, znani Węgrzy
 
Sprawdzone hotele w Budapeszcie tylko na Budapeszt.pl