Start arrow Węgry w paru słowach arrow Nép szokások, czyli zwyczaje ludowe na Węgrzech
Nép szokások, czyli zwyczaje ludowe na Węgrzech
Spis treści
Nép szokások, czyli zwyczaje ludowe na Węgrzech
Strona 2

W czasie Wielkiego Tygodnia młodzież smagała się witkami i polewała wodą – było to symbolem oczyszczenia. Malowano też jajka, głównie na kolor czerwony. Popularne było wyskrobywanie różnorodnych wzorów. Pisanki, tak jak i w Polsce, są symbolem płodności, narodzin i życia. W Siedmiogrodzie znany jest jeszcze jeden regionalny obyczaj – Kakaslövés czyli strzelanie do koguta. Wśród rytuałów kościelnych możemy wymienić święcenie ognia oraz pokarmów – w dniu dzisiejszym Węgrzy już tego nie praktykują. Dla dzieci główną atrakcją były przedstawienia związane z „biciem Piłata” oraz upominki, które przynosił Zajączek (Nyúszika).

W pierwszą niedzielę po Wielkanocy, zwaną Białą Niedzielą gospodarze przesyłali sobie nawzajem talerze z jedzeniem (Komatálküldés). Na talerzu znajdowało się wielkanocne jajko, kołacz, butelka wina – symbolizowało to obietnicę przyjaźni. Po otrzymaniu podarku należało przygotować własny talerz i odesłać. W zależności od regionu dzień ten mógł wypaść nieco później, ale zawsze przed Świętego Jana.

Zielone Świątki (Pünkösd) było radosnym dniem wybierania Zielonoświątkowej Pary Królewskiej – dziś zwyczaj ten zanikł. Towarzyszyły temu zawody sprawnościowe. Dzieci przystrajano na zielono, ozdabiano też bramy. W Zielone Świątki oczyszczano studnie oraz zaklinano deszcz co miało przyśpieszyć wzrost konopi.

Na Węgrzech było też wiele zwyczajów związanych z życiem dziewcząt i kobiet. Popularne było zbieranie się w okresie jesieni i wspólne przędzenie, czemu towarzyszyły oczywiście rozmowy i śpiewy. Bardzo popularnym zajęciem było wróżenie, które odbywało się nie tylko w Andrzejki ale także w dzień Świętej Katarzyny (25.11), Świętej Barbary (4.12) i Świętej Łucji (13.12). Ten ostatni dzień był szczególnie interesujący – panny przebierały się w białe szaty zasłaniając też twarz, nie wolno było wykonywać żadnej pracy związanej z nićmi – wierzono, że w ten sposób „zaszyje się kury nioski”. Ponadto od tego dnia aż do Świąt przygotowuje się drewniane krzesło, które ma odstraszać złe moce. Od tego zwyczaju pochodzi węgierskie przysłowie „Przygotowywać coś jak krzesło Świętej Łucji” oznaczające że coś trwa bardzo długo i jest robione krok po kroku.  

Tagi: Węgierskie tradycje, zwyczaje ludowe, Węgry

 
Sprawdzone hotele w Budapeszcie tylko na Budapeszt.pl