Start arrow Użyteczne informacje arrow Gdzie najlepiej kupować pamiątki z Budapesztu?
Gdzie najlepiej kupować pamiątki z Budapesztu?
Przyjeżdżając do Budapesztu jako turyści, narażeni jesteśmy na wszelkiego rodzaju drobniejsze i poważniejsze oszustwa finansowe, mające na celu wyciągnięcie od nas możliwie jak największej ilości pieniędzy za dobra relatywnie niewarte swojej ceny. W jaki sposób zatem skutecznie bronić się przed naciągaczami? Przede wszystkim będąc świadomym normalnego poziomu cen oraz wiedząc, gdzie znaleźć sklepy z pożądanym asortymentem, gwarantujące uczciwe podejście do klienta.

Spacerując po Budapeszcie w wielu newralgicznych punktach miasta spotkamy charakterystyczne drewniane budki handlarzy pamiątkami. Oferują oni przede wszystkim koszulki, czapeczki, tandetną ceramikę, kryształy (zazwyczaj z logo Budapesztu lub Węgier), obrusy i bieżniki, wyroby ze skóry i szkła, porcelanowe lalki w strojach ludowych, etc. Produkty te kierowane są przede wszystkim do gości z zachodu, w związku z czym ich cena potrafi nawet kilkukrotnie przewyższyć ich realną wartość. Handlujący często zaczepiają oglądających wystawione przedmioty turystów, od ręki proponując im znaczne zniżki. Proszę się na to nie nabrać - nawet atrakcyjny rabat oznacza znaczną nadpłatę.

Żywność i alkohole najtaniej kupimy w jednym z budapeszteńskich supermarketów. Proponuję udać się od razu do sklepu mieszczącego się w jednym z większych centrów handlowych, gdzie ceny są najniższe, a wybór stosunkowo szeroki. Osobom niezmotoryzowanym najłatwiej dojechać będzie do Mammuta przy placu Moskiewskim (Moszkva tér, supermarket w podziemiach, na tyłach tani targ warzywny i odzieżowy) oraz Westend City Center przy Zachodnim Dworcu Kolejowym (Nyugati Pályaudvar). Można też próbować szczęścia w halach targowych, np. Vásárcsarnok (Vámház krt 1-3, przy zjeździe z mostu Wolności na brzeg Pesztu), na targu przy placu Batthányego lub na rogu Fehérvári út i Október 23 út w XI dzielnicy. Chętni mogą również udać się do typowych i znanych z Polski hipermarketów, np. Auchan, przy Szentendrei út 115 (około 500m od stacji Aquincum kolejki podmiejskiej HÉV) lub Tesco (Peszt XIV, Fogarasi út., 500m od stacji Pillangó utca czerwonej linii metra).

Sklepy w centrach handlowych czynne są w dni powszednie od 8.00 do 20.00 oraz w soboty i niedziele do 16.00. Hipermarket Auchan pracuje codziennie od 6.00 do 22.00, prócz niedziel, gdy otwarty jest od 7.00 do 20.00. Z kolei w Tesco zakupy można robić całodobowo, przez cały tydzień. Hale targowe pracują w dni powszednie do około 18.00-19.00, a w soboty co najwyżej do 13.00.

W celu zakupu wyspecjalizowanych win węgierskich polecam udać się do Magyar Borok Haza przy placu Św. Trójcy (Szentháromság tér 6, czynny codziennie 12.00-20.00, wejście od strony Fortuna út), gdzie w sprzedaży oferowane są trunki z terenu całych Węgier, różnych roczników, również tych najdroższych.


Polecić można również dwa firmowe sklepy Picka, gdzie znajdziemy najszerszą ofertę obejmującą wszystkie wyroby producenta:
Pick Márkaáruház Budapest
1052 Budapeszt V. Városház u. 14.
tel.: (+36 1) 337 81 39

Pick Márkaáruház Budapest
1055 Budapeszt V. Kossuth L. tér 9.
tel.: (+36 1) 331 77 83


Adresy sklepów firmowych z porcelaną z Herend:
1014 Budapeszt, Szentháromság u. 5.
tel.: (+36 1) 225 10 50

1051 Budapeszt, József nádor tér 11.
tel.: (+36 1) 317 26 22

1052 Budapeszt, Kígyó u. 5.
tel.: (+36 1) 318 34 39


Przed zakupem wyrobów ludowych czy haftowanych obrusów u ulicznych sprzedawców warto sprawdzić, czy nie okażą się one znacznie tańsze w jednym z firmowych sklepów przypominających rodzime cepelie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto tez zajrzeć na I piętro hali targowej Vásárcsarnok (Vámház krt 1-3, przy zjeździe z mostu Wolności na brzeg Pesztu), gdzie również ceny potrafią być zdecydowanie przyzwoitsze.

Sklepy ze sztuką ludową:
Budapeszt V. Váci u. 58
tel.: (+36 1) 318 58 40

Budapeszt VIII. Rákóci út 32
tel.: (+36 1) 342 07 53 

Osobom, które zapomniały o prezentach albo nie miały czasu aby je kupić polecamy wiele produktów tematycznie związanych z Budapesztem i Węgrami: ekiosk.com. pl oraz w naszym sklepie .

Tagi: zakupy w Budapeszcie, Budapeszt, shopping, pamiątki, sklepy z pamiątkami

 
Sprawdzone hotele w Budapeszcie tylko na Budapeszt.pl