Start arrow Użyteczne informacje arrow Poruszamy się po Budapeszcie - kolejka podmiejska HÉV
Poruszamy się po Budapeszcie - kolejka podmiejska HÉV
HÉV to naziemna kolejka podmiejska, łącząca główne miejscowości oddalone od Budapesztu o 20-50 km. Obecnie kursują trzy linie kolejki: z Batthány tér do Szentendre, z Őrs vezér tér do Gödöllő i z Boráros tér do Ráckeve na wyspie Csepel.
Do wszystkich stacji początkowych kolei dojechać można metrem, dzięki czemu mieszkańcy podbudapeszteńskich miasteczek mogą niezwykle szybko i bezproblemowo przemieścić się z miejsca zamieszkania do samego centrum stolicy.

Kolejką HÉV podróżować można w granicach miasta posługując się zwykłym biletem komunikacji miejskiej. Granice miasta wyraźnie zaznaczone są na schematach wiszących zarówno na stacjach, jak i w każdym wagonie. Jeśli chcemy udać się poza obręb Budapesztu, musimy kupić oddzielny bilet. Można to zrobić albo w kasach biletowych na poszczególnych stacjach, albo u kontrolera w kolejce.

Dzięki HÉV turyści dojechać mogą do dwóch ważnych miasteczek w okolicach stolicy: Szentendre i Gödöllő. Szentendre to śliczne barokowe miasteczko zamieszkane dawniej przez Serbów, a dziś ulubione przez wszelkiej maści artystów, natomiast w Gödöllő znajduje się udostępniony do zwiedzania pałac cesarzowej Elżbiety (Sissi). Szczególnie ciekawa jest podróż na pierwszej z wymienionych linii. W granicach Budapesztu kolejka przejeżdża bowiem przez tereny dawnego osiedla rzymskiego i z jej okien podziwiać możemy w całej okazałości dzielnicę Óbuda, wraz z ocalałymi fragmentami zabudowy powstałej jeszcze w prowincji Pannonia...  


Tagi: kolejka podmiejska HÉV, Budapeszt
 
Sprawdzone hotele w Budapeszcie tylko na Budapeszt.pl