Start arrow Użyteczne informacje arrow Bilety komunikacji miejskiej w Budapeszcie
Bilety komunikacji miejskiej w Budapeszcie
Spis treści
Bilety komunikacji miejskiej w Budapeszcie
Strona 2
Strona 3
W Budapeszcie nie ma podziału na bilety normalne i ulgowe - wszyscy pasażerowie zobowiązani są do płacenia jednakowej stawki. Dla turystów, którzy przybywają do miasta na kilka dni, przygotowano specjalną ofertę w postaci tańszego biletu trzy- i siedmiodniowego oraz Karty Budapeszt, uprawniającej do wielu ulg nie tylko w komunikacji miejskiej, której zakup szczególnie polecam. Poniżej znajduje się aktualny cennik:

Bilety na Węgrzech mają postać papierową. Kupuje się je najczęściej w centrach biletowych (każda dzielnica ma swoje własne miejsce sprzedaży, których adresy zamieszczamy na końcu artykułu), kasach umieszczonych na stacjach metra, pętlach autobusowych i przy punktach przesiadkowych, automatach biletowych oraz, w niektórych liniach autobusowych, u kierowców. Istnieje możliwość kupna biletów transferowych (na podróż z przesiadką) oraz biletów w zbiorczych bloczkach po 10 lub 20 sztuk. W przypadku zakupu bloczku trzeba pamiętać, żeby bilety kasować kolejno, ale bez wyrywania ich - zachowują ważność tylko w postaci "książeczki".

Jeśli pobyt na Węgrzech będzie dłuższy, warto zainwestować w bilet 7-dniowy lub miesięczny. Wówczas w centrum biletowym wyrabiana jest dla nas specjalna karta ze zdjęciem (zdjęcie trzeba przynieść!), podpisana naszym imieniem i nazwiskiem, do której otrzymujemy papierowy bilet z naniesionym okresem obowiązywania. Karta nie traci ważności przez wiele lat, dlatego warto ją zachować i w razie przyszłej wizyty w Budapeszcie od razu kupić wyłącznie wkładkę biletową, zamiast powtarzać całą procedurę rejestracji.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć?
Bilety jednorazowe ważne są na trasie przejazdu przez 60 minut, zaś w przy przejeździe żółtą linią metra - tylko pół godziny.

Bilety transferowe obowiązują w granicach miasta i ważne są co najwyżej 90 minut od chwili pierwszego skasowania. Gdy zmieniamy środek transportu, należy je ponownie kasować - od tego momentu możemy podróżować jeszcze 60 minut (w żółtej linii metra - 30 minut).

Bilety jednodniowe, trzydniowe i tygodniowe obowiązują od godziny 0.00 dnia, w którym zostaną skasowane do godziny 24.00 dnia, w którym wygasa ich ważność. Uprawniają do podróżowania na wszystkich trasach i wszystkimi środkami komunikacji miejskiej.

Jeśli podróżujemy bez ważnego biletu, musimy liczyć się z możliwością otrzymania kary za przejazd bez opłaty. Kontrolerzy węgierscy są dość bezwzględni i raczej nie dają się nabrać na brak znajomości języka.


 
Sprawdzone hotele w Budapeszcie tylko na Budapeszt.pl