Start arrow Użyteczne informacje arrow Dworce kolejowe w Budapeszcie
Dworce kolejowe w Budapeszcie
Dworce kolejowe (Pályaudvar)

Węgierskim odpowiednikiem rodzimego PKP jest MÁV (Magyar Államvasutak). Budapeszt stanowi centralny punkt sieci kolejowej na Węgrzech. To właśnie stąd odchodzi większość najważniejszych linii kolejowych i tędy przebiegają najważniejsze połączenia krajowe i zagraniczne. W mieście znajdują się trzy ważne międzynarodowe dworce kolejowe:

Wschodni (Keleti Pályaudvar)
Peszt VI, Teréz krt 57
tel. (+36 1) 349 01 15

Zachodni (Nyugati Pályaudvar)
Peszt VIII, Kerepesi út 2-6
tel. (+36 1) 313 68 35

Południowy (Déli Pályaudvar)
Buda I, Krisztina krt. 37
tel. (+36 1) 375 62 93

Dworce Wschodni i Zachodni są najstarsze, zbudowano je w okresie monarchii Austro-Węgierskiej, gdy w dziedzinie transportu dokonała się prawdziwa rewolucja, a z inicjatywy Ministra Robót Publicznych i Transportu Gabora Barrosa w ciągu ćwierczwiecza zbudowano blisko 11 tysięcy km torów kolejowych. Oba dworce leżą w Peszcie.

Dworzec Zachodni wzniesiono w latach 1874-1877r. według projektu francuskiej kompanii Eiffla. Stanowił on niezwykle zgrabne i harmonijne połączenie stalowej konstrukcji, szkła i tradycyjnych materiałów budowlanych. Jego nazwa jest stosunkowo myląca - obsługuje on pociągi odjeżdżające na wschód i na północ, ale dawniej odchodziły stąd również składy do Wiednia, w tym pociągi wożące samego Najjaśniejszego Pana, dlatego zdecydowano się nadać mu miano Zachodniego. Konstrukcja, niedawno gruntownie odnowiona, nadal zachwyca swym pięknem, a w bocznej hali dworca znajduje się jedna z najpiękniejszych siedzib McDonald'sa. Gdy otwarto lokal, zachowano oryginalny wystrój pierwotnego baru dworcowego, z przepięknymi stiukami, freskami i lamperiami.

Dworzec Wschodni zbudowano kilka lat później, w 1884r. I znów myląca jest jego nazwa, gdyż obsługuje składy przyjeżdżające z zachodu, w tym - z Polski. W chwili otwarcia był najnowocześniejszym dworcem kolejowym w Europie. Później, na przestrzeni wieków, wielokrotnie go modernizowano, w końcu przebudowując cały plac, przy którym stoi, doprowadzając do niego linię metra i tworząc dwupoziomową galerię.

Najmłodszym dworcem jest dworzec Południowy, który powstał w latach 70-tych XX wieku. Jest jedynym dworcem kolejowym w Budzie i obsługuje głównie połączenia kolejowe z Balatonem oraz miastami położonymi na południu Węgier. Stąd też odchodzą pociągi do Chorwacji.

Wszystkie dworce kolejowe na Węgrzech posiadają połączenie z metrem, dzięki czemu każdy podróżny w szybko i tani sposób przemieścić może się do centrum lub dowolnie innego wybranego punktu miasta. Niedaleko nich znajdują się też zazwyczaj ważne punkty przesiadkowe, skąd autobusy rozwożą podróżnych po całej stolicy.  

Tagi: pociągiem do Budapesztu, pociąg do Budapesztu
 
Sprawdzone hotele w Budapeszcie tylko na Budapeszt.pl